BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip tinkuoti šiaudinį namą


Foto (c) www.siaudunamai.lt

2008 m. birželio 27-29 d. vyko antrasis Baltijos šiaudinių namų statytojų suvažiavimas. Šį kartą Lietuvoje. Pirmasis suvažiavimas buvo praeitais metais Estijoje. Trečiasis suvažiavimas planuojamas Latvijoje galbūt kitais metais.

Estijoje praktinio seminaro metu buvo statomas mažas šiaudinis namukas. Pradedant nuo pamatų, namo pagrindo, baigiant sienomis ir stogu. Per porą dienų namukas buvo pastatytas. Jo statybos nuotraukas galite pažiūrėti čia.

Lietuvoje sumanyta ne pakartoti seminarą, o tarsi pratęsti - ne statyti namą iš naujo, o tinkuoti jau pastatytą namą. Tam puikiai tiko garsusis Jono ir Viktorijos Kačerauskų šeimos pastatas. Nuotraukoje viršuje kaip tik matote kaip tepamas trečiasis tinko sluoksnis.

Kitiems Lietuvos šiaudistams jau teko susipažinti su estais jau praeitais metais ir sužinoti, jog jie yra tinkavimo profesionalai, o aš estukus pamačiau pirmą kartą. Nors dabar estukai čia svečiavosi, buvo jiems parodyta keletas šiaudinių namų pastatų Lietuvoje, iškūrenta šiaudinė pirtis, tačiau dažnai buvo žiūrima į juos ne kaip į svečius, bet kaip į informacijos šaltinius, mokytojus, patarėjus, specialistus… Lietuviai kaip įmanydami stengėsi sužinoti kuo daugiau tinkavimo subtilybių, tačiau trijų dienų ir vienos nakties pirtelėje ryškiai tam neužteko. Todėl lietuviai nutarė estukus pasikviesti į Lietuvą dar kartą.

2008 m. liepos 29–31 d. Zapyškyje (Kauno r.), Dievogalos kaime vyks praktinis šiaudinių namų
tinkavimo molio ir kalkių tinkais seminaras.

Jo metu bus ne tik mokoma kaip pačiam nusitinkuoti namą, kaip pačiam pasigaminti tinką ar natūralius dažus, bet bus pademonstruota ir Tadelakt technologija.

Kas tai yra Tadelakt technologija? Ji atsirado seniai, Maroke. Tai labai brangi ir laikui imli technologija. Jos metu iš natūralių medžiagų pagaminamas toks tinkas, kuris nepraleidžia drėgmės. Tokią technologiją naudojo marokiečiai senuosiuose dvaruose.

Atrodytų, kas čia tokio? Juk mes turime daug vandeniui nelaidžių medžiagų: metalas, degta ir glazūruota keramika, plastikinė plėvelė, dabar jau ir betono vandeniui atsparaus yra gaminama. Taip, nieko čia TOKIO! Tačiau tiems, kas nori statyti iš natūralių medžiagų, tiems kas nori gyventi tarp natūralių medžiagų, liesti natūralias, gamtines, nesintetines medžiagas savo kūnu tadelaktas yra atradimas. Juk pagalvokite - pasistatėte namą iš natūralių medžiagų, tačiau vis tiek norisi ir komforto - karšta vonia, kriauklė, dušas, tualetas… Ir kas tada? Perkate metalinę vonią, emaliuotą kriauklę ir plyteles duše klojate su vandeniui atspariais plytelių klijais. Pastato sienos ekologiškos, tačiau vis tiek gyvenant jame tenka nuolatos liestis su nenatūraliomis medžiagomis. Tai kokia tada prasmė statyti ekologišką namą, jei tavo drabužiai, įrankiai, daiktai, indai - visa prie ko tu kasdien betarpiškai lietiesi yra neekologiška ir greičiausiai kenkia tavo sveikatai. Jau geriau gyventi neekologiškame name, tačiau liestis su ekologiškais daiktais. Tai tiek filosofijos…

O praktikoje tadelaktas atrodo štai taip:

Foto (c) www.house-in-lorgues.com

Natūralistas gali iš molio ar kitų natūralių medžiagų kaip iš plastilino nusilipdyti bet kokios formos vonią, kriauklę ar dušo kabiną ir paskui tiesiog juos padengti tadelakt tinku. Ir viskas. Jis ir ekologiškas, ir natūralus, ir nepraleidžia vandens ir, svarbiausia, gražiai atrodo.

Daugiau informacijos ir registracija į seminarą čia.

Rodyk draugams

Komentarai (12)

 1. Anonimas:

  Laba diena, gal zinote kur Lietuvoje galima isigyti tinko Tadelakt. Aciu

 2. Lietuvoje Tadelakt dar neparduodamas. Reikia vežtis iš Vokietijos ar iš kur ten. Tačiau "Indigas" žada tuo užsiimti. Paskambinkite 8 687 30060, 8 37 341056 ir susitarsite per kiek laiko jie suorganizuotų Tadelakto.

 3. Tomas:

  Sveiki,

  Noriu nutinkuoti siena kalkiu ir sijoto zvyro tinku, ka daryti, kad neteptu? Gal yra kokia risancioji medziaga?

 4. sveiki,iskilo klausimas del molio tinko kainos, nes internete niekur neradau apie jį aprasyta. Taigi įdomu kur Lietuvoje galima nusipirkti (kokios firmos prekiauja) kokios sudedamosios dalys ir proporcijos, o svarbiausia kaina
  (+ -), ar tinkavimas moliu nera toks pat brangus elementas kaip ir siaudinis stogas…

 5. Pigiausia tinkuoti pačiam, savo išsikastu moliu. Tai daryti labai paprasta. Kitas variantas, atsivežti molio iš karjero. Pavyzdžiui iš “Palemono keramikos”. Pas juos molis vienalytis, geros kokybės, riebus. Trečias variantas, pirkti molio miltelius yra dar brangesnis. Konkrečių kainų nežinau. Pasidomėsiu ir pranešiu.

  Dėl kalkių tinko, kad neteptų irgi pasidomėsiu.

 6. Sveiki, Tadelakt Lietuvoje prekiauja kompanija ECODESIGN UAB. Galite rasti http://www.ecodesign.lt.

 7. o lygiai galima nutinkuot sienas moliu ?ir po to stoga jau kelt?

 8. Taip, jeigu namas karkasinis arba skydinis, tai galima iš pradžių nutinkuoti, o tik paskui ant karkaso uždėti stogą. Pavyzdžiui, Ecococon.lt gamina iš karto nutinkuotus skydus, iš kurių surenkamas pastatas ir stogas uždedamas tik paskui.

 9. valdas:

  Kas galėtų patarti kur galima arčiau Aukštadvario nusipirkti didesnį kiekį molio ?

 10. Mantas:

  Laba diena, buciau dekingas jei parasytumete kaip molio tinka pasigaminti (visas sudedamasias dalis ir ju proporcijas) is anksto dekoju.

 11. Mes pirkome molio miltelius iš Palemono keramikos. Juos maišėme su geltonu miško smėliu 1 (molio) prie 4 (smėlio).

 12. Netyčia ištrynėm komentarą.

  Audrius rašė:

  čia apie tinkavimą moliu šiaurės Lietuvoje apie 1880 metus :)
  labai įdomu. gal rasit ir sau ką nors pritaikomo. senoliai irgi šį tą išmanė

  http://samogitia.mch.mii.lt/Samogitia_zurnalas/2010_8/2010_8_Samogitia_33_37.pdf

Rašyti komentarą