BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Izoliuotas pasyvus šildymas | Annualized Geo Solar Heating System (AGS)

Šiandien pristatau ekologišką šildymo sistemą skirtą “šiltiems” namams. Šiaudinis namas yra labai gerai išlaikantis šilumą viduje pastatas, todėl jam užtenka ir “švelnesnio” šildymo sistemos. Austrijos Alpėse ar kitose šaltose vietovėse statomi nulinės energijos (Zero-Energy) šiaudiniai namai. Jie taip vadinami, nes jiems apšildyti reikia nulinio kiekio energijos, t.y. jie nereikalauja papildomo šildymo šaltinio, o pakankamai įšyla nuo žvakių, maisto ruošos ar žmogaus kūnų spinduliuojamos šilumos. Be to, tokie namai turi pasyvaus šildymo sistemą (Pasive Heating System) - pietinėje pastato dalyje įmontuojami didžiuliai langai pro kuriuos šviesdama saulė įšildo masyvias grindis. Naktį masyvios grindys iš lėto atiduoda sukauptą šilumos energiją. Tačiau toks šildymas įmanomas tik tose teritorijose, kur saulės spindulių yra daug.

Lietuva - lietaus kraštas ir saulės spindulių pas mus nėra pakankamai, kad įsirengtume tradicinę pasyvaus šildymo sistemą. Teisingiau saulės Lietuvoje pakankamai daug vasarą, o žiemą - trūksta. Todėl Lietuvai ir panašioms ūkanotoms šalims yra sugalvota “metinė žemės saulės šildymo sistema” (Annualized Geo Solar (AGS) System). Ši sistema veikia panašiai kaip tradicinė pasyvaus šildymo sistema - saulė įkaitina masyvią medžiagą.
Tačiau tradicinėje sistemoje saulės spinduliai tiesiogiai įkaitina masyvios medžiagos paviršių, pavyzdžiui, masyvią molio sieną ar betono grindis, o AGS sistemoje saulė įkaitina medžiagą netiesiogiai.

Labai panašų modelį naudojo lietuviai kol neturėjo šaldytuvų. Šis modelis buvo pritaikytas ledaunėse. Ledaunė - tai pastatėlis po žeme arba virš jos kur pavasarį ūkininkai priveždavo ledo lyčių ir apklodavo jas šilumą izoliuojančia medžiaga - durpėmis, šiaudais. Taip izoliuotos ledo lytys išsilaikydavo per visą vasarą. Tokios ledaunės buvo statomos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tą patį ledą pavykdavo išlaikyti net keletą metų.

AGS sistemoje - tas pats principas, tik sukaupiamas didelis kiekis ne šalčio, o šilumos. Ir tą sukauptą šilumą galima panaudoti šaltuoju metų laiku. Šiluma sukaupiama saulės spinduliams šildant kolektorių esantį ant stogo. Kolektoriu gali būti skardinis stogas, pramoniniai saulės kolektoriai ar kitas saulės šilumai imlus įtaisas, kurio sukauptą energiją galima perduoti gerai šilumą saugančiai medžiagai. Iš kolektoriaus nuo stogo šilumos energija perduodama saugančiajai medžiagai - moliui, žemei - oro latakais arba vamzdžiais su skysčiu. Masyvi medžiaga esanti po namu ar šalia namo turi būti gerai izoliuota. Vasarą ji prikraunama šilumos. O rudenį ar žiemą galima pradėti naudoti šią šilumą. Iš energiją saugančiosios medžiagos tereikia energiją nukreipti į patalpas.

Ūkiškai aiškinant, galima sakyti, kad vasarą ant stogo sukaupiama saulės šiluma ir ji pakišama į gerai izoliuotą saugojimo kamerą po namu. O žiemą, tą šilumą išsiimi ir apšildai savo namus.

Ir jokio kuro deginimo! Žinoma ši sistema pritaikoma tik labai šilumai nelaidžiuose ir daug šildymo nereikalaujančiuose pastatuose. Šiaudiniai namai kaip tik ir atitinka šią kategoriją.

Iliustracija (C) Greener Shelter

Daugiau informacijos:

http://www.greenershelter.org

Rodyk draugams

Rašyti komentarą