BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apdovanotas šiaudų namo statytojas(c) BBC

Statybos meistrų federacija (Federation of Master Builders - FMB) šiais metais titulavo Robert Gulley kaip “Geriausią energetiškai efektyvių pastatų statytoją”. Tokį titulą statybininkas gavo už namo iš šiaudų ryšulių pastatymą Anglijoje, Devono grafystėje, Totnes mieste.

Užsakovai Jim ir Kate Carfrae paprašė pastatyti ekologišką namą už tą pačią 250 000 svarų kainą, kurią reikėtų sumokėti, norint pasistatyti įprastą namą.

Statybų meistras pastatė karkasą iš vietinių pocūgių, kurios yra tvaresnės netgi už ąžuolą ir apjuosė jį šiaudų ryšuliais. Kai kur šilumos izoliacijai pagerinti panaudojo natūralią vilną.

Užsakovai sako, kad namo efektyvumą jau pajautė. Per metus už apšildymą dujomis jie sumoka 80 svarų. Norint pastatyti visiškai energetiškai nepriklausomą namą reikėtų investuoti daugiau, o namo šeimininkams pakanka to, ką gavo.

BBC, FMB

Rodyk draugams

Kaip pasigaminti mažesnių šiaudų ryšulių

Statant karkasinį namą šiaudų ryšulius reikia įsprausti tarp karkaso elementų. Ertmės tarp karkaso elementų būna nevienodo dydžio, todėl kartais prireikia įvairaus dydžio ryšulių. Atsivežti šiaudų ryšuliai būna visi maždaug vienodo ilgio - 1 - 1,15 metrų. O kartais prireikia dvigubai trumpesnių. Juos jūs galite pasigaminti iš jau turimų ryšulių. Štai filmuota medžiaga, kur Andrew Morrison parodo kaip paprastai tai galima padaryti:

O štai dar viena filmuota medžiaga, kur mokoma surišti labai patogų ir tvirtą Millerio mazgą:


Rodyk draugams

Informacijos apie statybą iš šiaudų bumasFoto (C) www.nawajyoti.com

Jau nebespėju sekti informacijos srauto apie statybą iš šiaudų ryšulių, o ką jau kalbėti apie jos perteikimą šitame blog'e. Tiesiog fiziškai nespėju. Tačiau nereikia nusiminti. Kol kas šis blog'as kartu su oficialiu tinklapiu siaudunamai.lt pateikia išsamiausią informaciją lietuvių kalba apie šiaudų namus. Daug straipsnių pasirodo mūsų krašto spaudoje, tačiau visi jie tarsi nukritę iš dangaus ir kabo tarsi ore. Net didžiosios ir save gerbiančios masinio informavimo priemonės “Lietuvos rytas”, “Delfi.lt”, “Kauno diena” parašo ar perspausdina straipsnius šia tema, kurie iškrenta iš konteksto, klaidina, akcentuoja neesminius aspektus. Jie neaktualizuoja temos, pateikia jau pasenusią informaciją ir priedo tai daro labai atsainiai. Akivaizdu, kad įprastoji žiniasklaida visai neseka šios temos, o tik stengiasi pateikti savo skaitytojams kokią pikantišką naujieną. Žinoma, kartu sudėjus visą žiniasklaidą gaunasi pakankamai geras ir informatyvus informacijos srautas šia tema, kurio jau nebeįmanoma susekti.

O per praėjusius metus labai daug ko įvyko.

Šiaudų namų statytojų ir propaguotojų grupelė kovo mėnesį buvo nuvažiavusi į Didžiąją Britaniją. Liepos mėnesį grupės atstovas sudalyvavo praktiniame seminare Baltarusijoje. Rugpjūčio gale įvyko Europos šiaudinių namų statytojų suvažiavimas Vokietijoje, kuriame lietuviai taip sėkmingai sudalyvavo, kad kitą Europos lygio suvažiavimą pasiūlyta surengti būtent Lietuvoje. Tačiau lietuviai laikinai atsisakė, nes tokiam renginiui surengti mūsų krašte kol kas trūksta resursų ir energijos. Europos lygio renginys Lietuvoje nukeltas keletu metų į priekį, tačiau Baltijos šalių šiaudinių namų statytojų suvažiavimas Lietuvoje galbūt gali įvykti ir ateinančiais metais. Šiemet šis suvažiavimas buvo surengtas Estijoje.

Patirties šituose renginiuose įgyta tikrai daug. Ją dabar bandoma patikrinti ir įsisavinti. Kai tik nugvelbsiu kokių žinių nuotrupų, tai būtinai paskelbsiu čia. O kol kas šią informaciją galite gauti iš tų, kurie važinėjo po minėtus seminarus. Artimiausias renginys, kurio metu galėsite su jais susitikti bus jau kitą savaitę lapkričio 23 d. Panevėžyje. Kviečiame visus skubiai registruotis ir atvykti.

O Lietuvoje praūžė informacinių seminarų apie šiaudų namus banga - Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Eičiūnuose… Tokius seminarus ketinama surengti ir ateinančiais metais.

Prie informacijos bumo prisidėjo ir įprastoji žiniasklaida, kuri publikavo daug straipsnių šia tema, o taip pat parodė kelias TV laidas. Taip pat informaciją noriai skleidžia jau pasistačiusieji savo šiaudinius namus žmonės.

Be to, šiais metais Lietuvoje pradėta statyti keletas naujų šiaudinių namų. Apie vieną iš jų, išdygusį prie Šiaulių (Eduardo Kaltano namas), pranešė “Šiaulių kraštas”, apie kitą, statomą prie Vilniaus (Regimanto Kairio namas), pranešė “Lietuvos rytas”.

Kol kas Lietuvoje sunku rasti architektų ir statybininkų, kurie galėtų už pinigus pastatyti užsakovui šiaudinį namą, todėl Lietuvoje kylantys pastatai šiuo metu yra statomi pačių šeimininkų rankomis, kurie dažniausiai nėra ragavę statybų duonos ir pridaro daug klaidų. Kol kas vieninteliai šiaudinių namų statybos ekspertai Lietuvoje Petras Devižis ir Domantas Surkys perspėja, kad yra skirtumas tarp “šiaudų namo” ir “gerai pastatyto šiaudų namo”. Vien pastačius šiaudines sienas šilumos taupymo efekto galima ir nesulaukti, jei nekokybiškai pastatysite. Yra tam tikrų niuansų ir subtilybių, kurias reikia žinoti pradedant statyti šiaudinuką. Ar gali mėgėjas pastatyti “teisingą” šiaudų namą nepasikonsultavęs su ekspertais? “Žinoma gali”, - atsako D.Surkys. Tačiau jis tada pats turės įgyti išmanymo ir susižinoti statybos subtilybes. Be to, patartina prieš statant pasipraktikuoti ant mažesnio dydžio pastato - tualeto, ūkinio pastatėlio, pirtelės arba šiaip pastatyti bandomąją sieną, kad susipažintum su nauja ir neįprasta statybine medžiaga.

Taigi, šiaudinių namų Lietuvoje daugėja. Kol kas statomi namai nėra labai profesionalūs, tačiau tikėtina, kad jau kitais metais pavyks pritaikyti praktiniuose seminaruose įgytas žinias ir įgūdžius ir bus pradėti statyti pavyzdiniai, geros kokybės šiaudiniai namai.

Šiaudų namo šiltumo kokybė tikrinama žiemą pagal apšildomo ploto ir tam sunaudojamo kuro santykį.

Rodyk draugams

Izoliuotas pasyvus šildymas | Annualized Geo Solar Heating System (AGS)

Šiandien pristatau ekologišką šildymo sistemą skirtą “šiltiems” namams. Šiaudinis namas yra labai gerai išlaikantis šilumą viduje pastatas, todėl jam užtenka ir “švelnesnio” šildymo sistemos. Austrijos Alpėse ar kitose šaltose vietovėse statomi nulinės energijos (Zero-Energy) šiaudiniai namai. Jie taip vadinami, nes jiems apšildyti reikia nulinio kiekio energijos, t.y. jie nereikalauja papildomo šildymo šaltinio, o pakankamai įšyla nuo žvakių, maisto ruošos ar žmogaus kūnų spinduliuojamos šilumos. Be to, tokie namai turi pasyvaus šildymo sistemą (Pasive Heating System) - pietinėje pastato dalyje įmontuojami didžiuliai langai pro kuriuos šviesdama saulė įšildo masyvias grindis. Naktį masyvios grindys iš lėto atiduoda sukauptą šilumos energiją. Tačiau toks šildymas įmanomas tik tose teritorijose, kur saulės spindulių yra daug.

Lietuva - lietaus kraštas ir saulės spindulių pas mus nėra pakankamai, kad įsirengtume tradicinę pasyvaus šildymo sistemą. Teisingiau saulės Lietuvoje pakankamai daug vasarą, o žiemą - trūksta. Todėl Lietuvai ir panašioms ūkanotoms šalims yra sugalvota “metinė žemės saulės šildymo sistema” (Annualized Geo Solar (AGS) System). Ši sistema veikia panašiai kaip tradicinė pasyvaus šildymo sistema - saulė įkaitina masyvią medžiagą.
Tačiau tradicinėje sistemoje saulės spinduliai tiesiogiai įkaitina masyvios medžiagos paviršių, pavyzdžiui, masyvią molio sieną ar betono grindis, o AGS sistemoje saulė įkaitina medžiagą netiesiogiai.

Labai panašų modelį naudojo lietuviai kol neturėjo šaldytuvų. Šis modelis buvo pritaikytas ledaunėse. Ledaunė - tai pastatėlis po žeme arba virš jos kur pavasarį ūkininkai priveždavo ledo lyčių ir apklodavo jas šilumą izoliuojančia medžiaga - durpėmis, šiaudais. Taip izoliuotos ledo lytys išsilaikydavo per visą vasarą. Tokios ledaunės buvo statomos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tą patį ledą pavykdavo išlaikyti net keletą metų.

AGS sistemoje - tas pats principas, tik sukaupiamas didelis kiekis ne šalčio, o šilumos. Ir tą sukauptą šilumą galima panaudoti šaltuoju metų laiku. Šiluma sukaupiama saulės spinduliams šildant kolektorių esantį ant stogo. Kolektoriu gali būti skardinis stogas, pramoniniai saulės kolektoriai ar kitas saulės šilumai imlus įtaisas, kurio sukauptą energiją galima perduoti gerai šilumą saugančiai medžiagai. Iš kolektoriaus nuo stogo šilumos energija perduodama saugančiajai medžiagai - moliui, žemei - oro latakais arba vamzdžiais su skysčiu. Masyvi medžiaga esanti po namu ar šalia namo turi būti gerai izoliuota. Vasarą ji prikraunama šilumos. O rudenį ar žiemą galima pradėti naudoti šią šilumą. Iš energiją saugančiosios medžiagos tereikia energiją nukreipti į patalpas.

Ūkiškai aiškinant, galima sakyti, kad vasarą ant stogo sukaupiama saulės šiluma ir ji pakišama į gerai izoliuotą saugojimo kamerą po namu. O žiemą, tą šilumą išsiimi ir apšildai savo namus.

Ir jokio kuro deginimo! Žinoma ši sistema pritaikoma tik labai šilumai nelaidžiuose ir daug šildymo nereikalaujančiuose pastatuose. Šiaudiniai namai kaip tik ir atitinka šią kategoriją.

Iliustracija (C) Greener Shelter

Daugiau informacijos:

http://www.greenershelter.org

Rodyk draugams

Parduodamas šiaudinis namas

Vienas toks žmogelis pasistatė šiaudinį namą Arizonoje, tačiau neteko darbo, todėl turi kraustytis kitur. O namelį parduoda. Kaina 400 000 dolerių. Daugiau informacijos ir nuotraukų čia:

http://www.noinacan.com/house/house.html

Rodyk draugams

Bendruomenės “Upytės žemė” šiaudinis namasUpytės herbasVakar, t. y. lapkričio 7 dieną, bendruomenė “Upytės žemė”, veikianti Panevėžio rajone, Upytės kaime, suorganizavo spaudos konferenciją apie vieną savo vykdomų darbų - bendruomenės pastato statymą ir amatų centro įrengimą jo viduje. Šį pastatą ketinama statyti iš šiaudų. Jis tarnaus visai bendruomenei kaip susirinkimų vieta. Taip pat jis atliks daug kitų funkcijų. Pirmoji iš jų - išmokyti bendruomenės narius ar kitus norinčiuosius patiems pasistatyti pigų, jaukų, tvirtą, o svarbiausia - ekologišką ir sveiką gyvenimui pastatą. Savanoriai galės sudalyvauti šiaudinio namo statymo procese, patys prisiliesti prie karkaso darymo, sužinoti statybos detales ir subtilybes, išmokti sudėti šiaudus į karkasą, tinkuoti. Renginyje dalyvavęs statybos iš šiaudų ryšulių specialistas Domantas Surkys tvirtino, jog gerą šiaudų namą pastatyti nėra taip paprasta. Reikia žinoti daug detalių. Kas iš to, kad pastatysi šiaudinį namą, o pro jo sienas kiaurai vėjai pūs. Taip jis neatliktų savo vienos iš pagrindinių funkcijų - šilumos saugojimo. Šiaudų namą reikia statyti kruopščiai, atidžiai, nepalikti plyšių, reikia ir specialių žinių, o geriausia - praktikos. Todėl Upytės bendruomenės nariams suteikiama tokia proga. Sudalyvavęs tokio namo statyboje, kiekvienas galės pats savo kieme pasistatyti sau pirtį, priestatą ar kokį ūkinį pastatėlį iš šiaudų, o gal ir renovuoti savo gyvenamąjį namą ar pasistatyti naują.

Antroji šio pastato funkcija - propaguoti ekologiškos ir sveikos statybos iš šiaudų statymo būdą. Kai pastatas bus baigtas ir įrengtas, jis tarnaus visiems Lietuvos žmonėms. Čia atvažiavę žmonės galės daugiau sužinoti apie šiaudinius namus, pačiupinėti stovintį pastatą gyvai.

Trečioji funkcija nesusijusi su šiaudizmu - Upytės bendruomenės amatų centras. Svarbiausia jo paskirtis - išsaugoti linininkystės tradicijas. Čia atvažiavę žmonės galės sužinoti linininkystės istoriją, išmokti austi, verpti, sužinoti koks yra lino kelias nuo jo pasodinimo iki lininio drabužio ar staltiesės. Taip pat bus mokoma kaip išsispausti linų sėmenų aliejų, kaip pasigaminti įvairių patiekalų iš linų produktų. Patiekalų čia vietoje bus galima ir paragauti.

Taip pat pastatas atliks ir kitų funkcijų - skatins atkreipti dėmesį į klimato kaitos problemą, kels bendruomenės narių aktyvumo ir verslumo lygį, pritrauks investicijas, garsins Upytės vardą, galbūt padės įsteigti naujų darbo vietų ir pan.

Tikimasi, kad šis šiaudinis pastatas tarnaus ne tik upytiečiams, bet ir visai Lietuvai bei šalies svečiams. Ši vieta turėtų tapti traukos centru, sutraukti turistus ar kitus susidomėjusius taip sparčiai nykstančia linininkyste ar taip sparčiai plintančia ekologine statyba iš šiaudų ryšulių.

Daugiau informacijos apie bendruomenės “Upytės žemė” projektą:

Laimis Žmuida

Rodyk draugams

Diskusijų grupės apie šiaudinius namus

Šiandien pristatau dvi susirašinėjimo el. paštu grupes apie šiaudų namus anglų kalba:

1. Europos šiaudinių namų statybos susirašinėjimo grupė

http://amper.ped.muni.cz/mailman/listinfo/strawbaleNarių 364, aktyvumas nuo keleto iki keliasdešimt laiškų per mėnesį, startavo 1997 metais

2. Straw Bale Social Club

http://groups.yahoo.com/group/sb-r-us/Narių 1066, laiškų 100-200 per mėnesį, startavo 2002 metais

Lengva prisijungti, lengva dalyvauti… Malonaus skaitymo ir rašymo…

Rodyk draugams