BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gipso palangė šiaudų namui

BuildingGreenTV.com pristato filmuką apie kvėpuojančias kalkinio tinko sienas. Čia taip pat pamatysite vieną įdomią eksterjero detalę - derančią prie storų sienų, kitokios spalvos nei visas pastatas palangę.

Rodyk draugams

Įkūnytoji energija (Embodied Energy)

Įkūnytoji energija (embodied energy) - tai sąvoka, kuri sunkiai ir lėtai skinasi kelią į statybų pramonės sąmonę. Ši sąvoka apibrėžia energijos, reikalingos medžiagai pagaminti, kiekį. Viena iš priežasčių tokio lėto judėjimo yra ta, kad sunku apskaičiuoti tiksliai, kiek energijos sunaudota medžiagai pagaminti. Antra - nėra tikslaus ir vienareikšmiško susitarimo ką laikyti įkūnyta energija. Vieni į skaičiavimus įtraukia tik energiją, kuri reikalinga išgauti ir pagaminti medžiagą, kiti dar priedo įtraukia ir energiją reikalingą medžiagos transportavimui, sandėliavimui, perdirbimui ir utilizavimui. Tačiau kaip beskaičiuotume, akivaizdu, jog šiaudų ryšulių įkūnytoji energija yra viena mažiausių.

 • Šiaudų ryšuliai = 0,24 MJ/kg
 • Stiklo pluoštas = 30,3 MJ/kg
 • Putų polistirenas = 117 MJ/kg
 • Cementas = 7,8 MJ/kg
 • Plienas = 32 MJ/kg
 • Perdirbtas plienas = 10,1 MJ/kg
 • Aliuminis = 191 MJ/kg
 • Perdirbtas aliuminis = 8,1 MJ/kg

(Source: Andrew Alcorn, Embodied Energy Coefficients of Building Materials, 2nd ed.)

Parengta pagal:

Criss Magwood, Peter Mack, Tina Therrien. More Straw Bale Building. Canada, New Society Publishers 2005, p. 13-14.

Dar pora lentelių su įkūnytosios energijos medžiagose palyginimu:Rodyk draugams

Šiaudai kaip statybinė medžiaga

Šiaudus, kaip statybinę medžiagą žmonės naudojo jau nuo senų senovės kai tik pradėjo statyti sau būstus. Tai ganėtinai patvari, lanksti, pasižyminti geromis termoizoliacinėmis savybėmis medžiaga. Be to, tai - vietinė medžiaga. Įvairių šiaudų ir žolstiebių galima prisirinkti prie pat statybvietės visuose pasaulio kraštuose. Nesurišti šiaudai naudojami ir šiais laikais stogų, sienų ar grindų konstrukcijose. Statant molio namą ar plūkiant aslą šiaudai dedami kaip termoizoliacinė medžiaga, jais dengiami stogai.

Apie 1870-uosius pasirodė pirmosios arklių traukiamos šiaudų presavimo mašinos, surišančios palaidus šiaudus į nedidelius, patogius kilnojimui ryšulius. Nebraskos kalvotų smėlynų naujakuriai, kurie stokojo medienos pirmieji pradėjo naudoti šiuos ryšulius namų statyboms. Kai kurie jų pastatyti statiniai išliko ir iki šių dienų.

Parengta pagal:

Criss Magwood, Peter Mack, Tina Therrien. More Straw Bale Building. Canada, New Society Publishers 2005, p. 5.


Rodyk draugams

Knyga “More Straw Bale Building”

Šiuo metu skaitau įdomią knygą apie šiaudų namus išleistą 2005 metais. Jos autoriai Chris Magwood ir Peter Mack yra profesionalūs šiaudinių namų statytojai savarankiškai pastatę virš 40 namų. Taip pat jie konsultuoja kitus statybininkus proceso eigoje bei veda seminarus ir wokshop'us visame Amerikos kontinente. Chris Magwood taip pat dirbo The Last Straw Journal redaktoriumi - didžiausio, žinomiausio ir ko gero vienintelio tarptautinio žurnalo apie šiaudinius namus.
Be to, Magwood ir Mack yra vieni pirmųjų autorių, kurie parašė knygą apie tai, kaip pasistatyti šiaudinį namą (Straw Bale Building, New Society, Publishers, 2000) ir pardavė 20 000 kopijų.

2005 metais išėjo jų nauja knyga - More Straw Bale Building. Tiražas - taip pat 20 000 egzempliorių. Toliau šiame blog'e pabandysiu aprašyti kai kuriuos šios knygos fragmentus.

Jei kas norite paskaityti šią knygą anglų kalba, tai galite ją parsisiųsti iš užsienio arba tiesiog pasinaudoti Atsinaujinančios energijos informacijos konsultacinio centro teikiamomis paslaugomis - skaitykla.

Rodyk draugams

Blog Action Day. Šiaudų namai

Šiandien yra Blogerių Veiksmo Diena. Diena jau baiginėjasi, tačiau panardęs po internetą neradau blogerių, kurie rašytų apie šiaudinius namus. Masės blogerių siūlo rūšiuoti, pasikeisti lemputes į energiją taupančias, išjungti nereikalingus elektros prietaisus, persėsti ant dviračio ir panašiai. Tai žinoma yra labai gerai, tačiau tokia gražia proga norėčiau pasiūlyti ir ką nors pikantiško.

Šiaudų namus ekologiškais galima pavadinti pažvelgus į juos keletu skirtingų aspektų:

 1. Šiaudus galima užsiauginti prie pat statybvietės. Tada nereikės transportuoti statybinių medžiagų.
 2. Šiaudų briketams pagaminti nenaudojama degimo energija, nedeginamas iškastinis ar koks kitoks kuras.
 3. Statant iš šiaudų sutaupote savo laiko, nes statymo procesas yra šiek tiek spartesnis. Atrodytų laiko taupymas nieko bendra neturi su ekologija, tačiau juk jūs ar darbininkai važinėja į statybvietę transportu ir teršia aplinką. O jei statybos greitesnės, tai ir teršalų mažiau.
 4. Jau pastačius namą jis yra šilumai nelaidus, t.y. vasarą vėsus, o žiemą šiltas. Austrijos kalnuose ar kitur, kur saulėtų dienų labai daug yra statomi zero energy šiaudiniai namai. Tai reiškia, kad jiems nereikalingas joks papildomas šildymas. Jie įšyla nuo žmogaus kūno, gaminamo maisto, apšvietimo ir to kiek saulė prikaitina masyvias pastato grindis. Deja, Lietuvoje to padaryti neįmanoma, nes saulės spindulių mažoka. Teks šiaudų namą šildyti papildomai, tačiau išlaidos palyginus su tradicinių namų apšildymu gali būti labai mažos.
 5. Dar viena įdomi savybė kuria pasižymi šiaudų namai, tai - triukšmo izoliacija. Triukšmo tarša irgi yra viena iš ekologijos mokslo sprendžiamų problemų.

 6. Galiausiai, kai šiaudų namas jums jau bus nereikalingas ar nemadingas ir sumanysite jūs ar jūsų vaikai jį perstatyti, tai nereikės šiukšlių išvežinėti į šiukšlynus. Atkrenta tiek griovimo, tiek transportavimo, tiek sandėliavimo šiukšlyne darbai. Šiaudais ne tik neužteršiama aplinka, juos galima panaudoti tiesiog daržo ar sodo medžių tręšimui…

Šiaudų namai sparčiai populiarėja. Ypatingai sparčiai jie pradėjo populiarėti kai imta statyti modernius šiaudinius namus ir kai pasaulis pakvaišo dėl ekologijos temos. Dabar jie pagaliau pradedami priimti kaip normalūs pastatai savo išvaizda galintys ir išsiskirti, ir neišsiskirti iš aplinkinių statinių. Tikėkimės, kad su laiku šiaudai taps ne originalia, išskirtine, o tradicine statybine medžiaga.

Šiaudų namų technologijos išradėjas Lietuvoje Petras Devižis fantazuoja, kad ateityje modernius šiaudų blokelius statyboms bus galima nusipirkti parduotuvėse. Galima bus netgi pasirinkti faktūrą, spalvą, įmaišyti tarp šiaudų kvepiančių ar gydančių žolelių pagal kliento pageidavimą. Žodžiu, tai taps įprasta, tradicine, patrauklia ir patvaria statybine medžiaga.
Žinoma, tokiu atveju nukentėtų pirmasis mano aprašytas punktas ir ekologijos konkrečiam namui sumažėtų (geriau juk namą užsiauginti savo sklype ir savo rankomis), tačiau tai padėtų šiai technologijai išpopuliarėti ir išplisti.

Rodyk draugams