BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Blog Action Day. Šiaudų namai

Šiandien yra Blogerių Veiksmo Diena. Diena jau baiginėjasi, tačiau panardęs po internetą neradau blogerių, kurie rašytų apie šiaudinius namus. Masės blogerių siūlo rūšiuoti, pasikeisti lemputes į energiją taupančias, išjungti nereikalingus elektros prietaisus, persėsti ant dviračio ir panašiai. Tai žinoma yra labai gerai, tačiau tokia gražia proga norėčiau pasiūlyti ir ką nors pikantiško.

Šiaudų namus ekologiškais galima pavadinti pažvelgus į juos keletu skirtingų aspektų:

 1. Šiaudus galima užsiauginti prie pat statybvietės. Tada nereikės transportuoti statybinių medžiagų.
 2. Šiaudų briketams pagaminti nenaudojama degimo energija, nedeginamas iškastinis ar koks kitoks kuras.
 3. Statant iš šiaudų sutaupote savo laiko, nes statymo procesas yra šiek tiek spartesnis. Atrodytų laiko taupymas nieko bendra neturi su ekologija, tačiau juk jūs ar darbininkai važinėja į statybvietę transportu ir teršia aplinką. O jei statybos greitesnės, tai ir teršalų mažiau.
 4. Jau pastačius namą jis yra šilumai nelaidus, t.y. vasarą vėsus, o žiemą šiltas. Austrijos kalnuose ar kitur, kur saulėtų dienų labai daug yra statomi zero energy šiaudiniai namai. Tai reiškia, kad jiems nereikalingas joks papildomas šildymas. Jie įšyla nuo žmogaus kūno, gaminamo maisto, apšvietimo ir to kiek saulė prikaitina masyvias pastato grindis. Deja, Lietuvoje to padaryti neįmanoma, nes saulės spindulių mažoka. Teks šiaudų namą šildyti papildomai, tačiau išlaidos palyginus su tradicinių namų apšildymu gali būti labai mažos.
 5. Dar viena įdomi savybė kuria pasižymi šiaudų namai, tai - triukšmo izoliacija. Triukšmo tarša irgi yra viena iš ekologijos mokslo sprendžiamų problemų.

 6. Galiausiai, kai šiaudų namas jums jau bus nereikalingas ar nemadingas ir sumanysite jūs ar jūsų vaikai jį perstatyti, tai nereikės šiukšlių išvežinėti į šiukšlynus. Atkrenta tiek griovimo, tiek transportavimo, tiek sandėliavimo šiukšlyne darbai. Šiaudais ne tik neužteršiama aplinka, juos galima panaudoti tiesiog daržo ar sodo medžių tręšimui…

Šiaudų namai sparčiai populiarėja. Ypatingai sparčiai jie pradėjo populiarėti kai imta statyti modernius šiaudinius namus ir kai pasaulis pakvaišo dėl ekologijos temos. Dabar jie pagaliau pradedami priimti kaip normalūs pastatai savo išvaizda galintys ir išsiskirti, ir neišsiskirti iš aplinkinių statinių. Tikėkimės, kad su laiku šiaudai taps ne originalia, išskirtine, o tradicine statybine medžiaga.

Šiaudų namų technologijos išradėjas Lietuvoje Petras Devižis fantazuoja, kad ateityje modernius šiaudų blokelius statyboms bus galima nusipirkti parduotuvėse. Galima bus netgi pasirinkti faktūrą, spalvą, įmaišyti tarp šiaudų kvepiančių ar gydančių žolelių pagal kliento pageidavimą. Žodžiu, tai taps įprasta, tradicine, patrauklia ir patvaria statybine medžiaga.
Žinoma, tokiu atveju nukentėtų pirmasis mano aprašytas punktas ir ekologijos konkrečiam namui sumažėtų (geriau juk namą užsiauginti savo sklype ir savo rankomis), tačiau tai padėtų šiai technologijai išpopuliarėti ir išplisti.

Rodyk draugams

Komentarai (7)

 1. shiny:

  labai idomu, niekad anksciau nebuvau nieko panasaus skaicius ar girdejus (: bet o kaip su gaisro pavojum? ir kokia tokio namo gyvavimo trukme? juk cia siaudai, jie gana greitai turetu suputi, ypac Lietuvos lietingame klimate?

 2. SiauduNamai:

  Taip, šiaudai labai gerai dega kol yra nenutinkuoti. Todėl statymo metu reikia būti labai atsargiems. Tačiau kai šiaudų siena nutinkuojama, tai ji atrodo kaip paprasta normali tinkuota siena. Ir taip pat kaip mūrinė siena visiškai nedega. Yra atlikti bandymai, reikės kada ir į šitą tinklapį juos įdėti. Šiaudų namų ilgaamžiškumas 100 metų. Yra tokių namų pavyzdžių išlikusių. Dėl supuvimo - tokie namai stovi ypatingai drėgnose vietovėse - Baltarusijoje, Latvijoje, Didžiojoje Britanijoje ir t.t. Dabar jau keletą metų stovi ir Lietuvoje. Ir visi pavyzdžiai nepūna. Svarbu yra tik teisingai pastatyti, kad vanduo nepatektų į briketų vidų. Teisingai pastatyti namai visada stovi. :)

 3. shiny:

  aciu uz toki ishsamu atsakyma (:
  ko tik zmones nesugalvoja..

 4. AL:

  vis skaitau, kad statykit, statykit…
  as nemoku, ir visai tam laiko neturiu, bet noreciau pasistatyti toki nama. tai klausimas kas juos stato? ar tai tik kalbama, kad reikia statyti….

 5. SiauduNamai:

  Taip, stato Domantas Surkys. Tel. 8 686 15824. Taip pat stato Jonas Kačerauskas su Petru Devižiu, bet jų koordinates reikės pačiam susirasti. Tačiau perspėju, kad esmė šiaudinių namų yra statytis pačiam. Tada jie būna labai pigūs. O jei statysi per firmą, tai sutaupysi tik 10 procentų visų statybos išlaidų. Žinoma paskui daug sutaupysi ant šildymo.

 6. That’s Too nice, when it comes in india hope it can make a Rocking place for youngster.. hope that come true.

  rH3uYcBX

Rašyti komentarą